Wiadomości

Aug 26, 2013
Leki biologiczne przegonią tradycyjne?
Rynek preparatów biologicznych w Europie Środkowej ma przed sobą świetlaną przyszłość. W opinii analityków z PMR średnioroczny wzrost w tym segmencie rynku farmaceutycznego wyniesie 10 proc. w latach 2013-2015. Motorem wzrostu będą nowe programy lekowe.

Wartość leków biologicznych oraz biopodobnych sprzedawanych w Polsce w ramach programów lekowych, chemioterapii niestandardowej , a także na rynku aptecznym - wyniosła w minionym roku 302 mld złotych - wyliczają eksperci PMR w raporcie "Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013-2015".

Główną siłą, która w nadchodzących latach będzie napędzać rynek tych preparatów, będą nowe programy terapeutyczne, a także coraz częściej wchodzące na rynek leki biopodobne. Tym ostatnim - jak oceniają analitycy - sprzyjać będzie progeneryczna polityka  refundacyjna państwa.

Są i przeszkody

Producenci mają jednak kłopoty - w badaniu przeprowadzonym wśród 35 firm obecnych na polskim rynku, większość z nich deklarowała, że największą barierą dla ich przedsiębiorstw są wysokie koszty produkcji preparatów biologicznych oraz biopodobnych. Firmy, które posiadają lek już zarejestrowany wskazują natomiast na politykę refundacyjną i fakt, że nadal zbyt mało leków biologicznych wpisywanych jest na wykazy refundacyjne, a pacjenci nie są w stanie samodzielnie finansować swojej terapii.

Barierą wskazywaną przez przedsiębiorców są także - przepisy wydłużające czas oczekiwania na decyzję refundacyjną, wysokie podatki, a także braki kadrowe w segmencie badania leków biologicznych i biopodobnych.