Wiadomości

Mar 29, 2013
RPP o postępowaniach wyjaśniających w miejscowych szpitalach
28 marca br. Rzecznik Praw Pacjenta opublikował informację o przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego (począwszy od ubiegłego roku) w oddziale psychiatrycznym z pododdziałem uzależnień SPZOZ w Parczewie. RPP wystąpił do dyrektora o podjęcie działań naprawczych, a do NFZ o weryfikację umowy ze świadczeniodawcą. Poinformował także o zbadaniu sprawy na miejscu w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie.

Rzecznik stwierdził m.in. nieprawidłowości dotyczące naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, do informacji o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, do poszanowania intymności i godności. 
 
Ponadto RPP wystąpił do dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o podjęcie działań mających na celu weryfikację realizacji umowy zawartej ze świadczeniodawcą.

W odpowiedzi zastępca dyrektora LOW NFZ przekazał informację, o przeprowadzonej kontroli w zakresie realizacji umowy w ww. szpitalu. Zbadano legalność działań oraz rzetelność i celowość działań szpitala.

Biorąc pod uwagę wyniki kontroli, LOW NFZ ocenił pozytywnie realizację umowy przez Świadczeniodawcę, stwierdzając jednocześnie uchybienia dotyczące organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych oraz naruszenia w prowadzeniu dokumentacji medycznej pacjenta. W związku z powyższym Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ na świadczeniodawcę nałożył karę finansową oraz przedstawił zalecenia pokontrolne.

W czerwcu 2012 r. pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta przeprowadzili też działania sprawdzające w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie, stwierdzając naruszenie praw pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził naruszenie prawa pacjenta: do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających wymaganiom fachowym i sanitarnym określonym w odrębnych przepisach; do dokumentacji medycznej; do informacji o prawach pacjenta określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Doszło też do naruszenia przepisów prawa w zakresie: zapewnienia pacjentom odpowiednich warunków bytowych, sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej i sposobu prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych. Rzecznik zwrócił się do dyrektora szpitala o podjęcie działań naprawczych oraz do oddziału NFZ w Lublinie o podjęcie działań mających na celu weryfikację realizacji umowy zawartej ze świadczeniodawcą.

LOW NFZ przeprowadził kontrolę w zakresie realizacji umowy przez szpital w Chełmie. Pozytywnie ocenił legalność działań szpitala oraz realizację umowy przez świadczeniodawcę pod względem celowości, stwierdził jednak uchybienia w zakresie rzetelności realizacji umowy.

(źródło: www.rynekzdrowia.pl / RPP)